Ruh Sağlığının Korunması

Ruhsal sorunlar, insanın içsel yolculuğunda karşılaştığı engellerdir. Umut ruh sağlığının korunması için engelleri aşma gücünü ve içsel iyileşme sürecini destekler. Her zorluğun ardında bir umut ışığı vardır ve bu ışık, insanın yeniden doğuşunu sağlar. Dolayısıyla, ruhsal sorunlarla mücadelede ve ruh sağlığını korumada umut her zaman önemli bir rehber ve motivasyon kaynağı olmalıdır.

Gençler arasında yaygın olarak görülen umutsuzluk, genellikle ruhsal sorunların bir işareti olarak ortaya çıkar.

Bu nedenle, gençlerin ruh sağlığına dair farkındalık ve destek önemlidir.

Psikolog Eray Varol ile ruh sağlığının korunmasına yönelik hazırladığımız videoyu toplumda farkındalık yaratmak amacıyla yayınlıyoruz.

Dünyaya Umut Olması dileğiyle..


Gençlerimiz Geleceğimiz

Geleceğimiz Gençlerimiz projemizde konuşmacımız Geçmiş dönem başkanlarımızdan Rtn. Tuncay Coşkun’du. Çocuklarımıza ısı yalıtımı ve enerji konusunda bilgilendirmeler yaptı.


ATATÜRK ANITI

Cumhuriyetimizin 100. yılında, Atamızın ışığını yaymak ve Cumhuriyetin temel ilkelerini yaşatmak en öncelikli hedefimiz oldu.

Çukurova Belediyesinin bize tahsis ettiği 80. yıl bulvarındaki 4 no’lu Park’a ÇUKUROVA ROTARY KULÜBÜ olarak ATATÜRK ANITI’nı kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

Anıt açılışımıza Çukurova Belediye Başkanı Sayın Emrah Kozay, kulüp üyelerimiz, eşlerimiz, vatandaşlar ve öğrenciler olmak üzere geniş bir katılım oldu.

Belediye Bandosu eşliğinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizin anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve çoşku ile söylediğimiz istiklal marşımızın ardından anıtımızın açılışını Çukurova Belediye Başkanı Sayın Emrah Kozay Başkanımız Ersin Şendoğan ile birlikte yaptı.

Cumhuriyetimizin 100. yılında bu anıt ile aydınlık yarınlara olan inancımızı Adana’nın her yerine yaymaya, Atamızın izinde daha da güçlü adımlarla ilerlemeye ve DÜNYAYA UMUT OLMAYA devam edeceğiz.


ZİÇEV

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV )’de engelli bireylerin günlük yaşam becerilerini sağlamak amacıyla bir mutfak inşa ettik.

Bu mutfak, ZİÇEV’de bulunan bireylerin öğretmenler eşliğinde limonata yapma, masa hazırlama, servis yapma ve temizlik gibi temel becerilerini geliştirmelerine ve engelli bireylerin ailelerinin en büyük endişe kaynağı olan hayatlarını belli ölçüde de olsa idame etme bağımsızlıklarını artırabilmelerine olanak sağlayacak.

1 Nisan Toplantımız

1 Nisan Pazartesi günü dönemimizin 20., kulübümüzün 1625. toplantısını gerçekleştirdik. Toplantımızda Gelecek Dönem Başkanımız Ömer Zop 1. Kulüp Asamblesini gerçekleştirdi. Gelecek dönem görev dağılımları ve projelerini anlattı. Ömer Zop Başkan’a ve ekibine başarılar diliyoruz.

Ersin Başkanımız bu hafta açılışını yapacağımız Çukurova- 80.Yıl Bulvarındaki Atatürk Anıtıyla ilgili bilgiler verdi.

Cumhuriyet Evleri

Çukurova Rotary Kulübü olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında öncelikli hedeflerimizden birisi bursiyerlerimize destek olmak ve onların aydınlık geleceğimize olan katkılarını vurgulamak oldu.

Bu doğrultuda 8 Şubat Perşembe günü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan ve Cumhuriyet Evleri’nde kalan geleceğin doktorlarına barınma ve burs katkısı sağlamak için öğle yemeği düzenledik.

Bursiyerlerimiz ve bağışçılarımız ile birlikte geçirdiğimiz bu anlamlı zaman, Cumhuriyetimizin değerlerini ve gelecek nesillere olan güvenimizi pekiştirdi.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle...

SEYMER

İnternet ve sosyal medya bağımlılığı konusunda biz yetişkinlerin üstlenebileceği rol, çocuklarımıza sağlıklı dijital alışkanlıklar kazandırmak ve teknoloji kullanımını dengelemek için rehberlik sağlamaktır. Çocuklar ve gençler ile bilinçli bir şekilde iletişim kurarak, onların internet ve sosyal medya kullanımını kontrol altında tutmalarına yardımcı olabiliriz.


Biz de bu nedenle Seyhan Belediyesi ile iş birliği içerisinde Bakımyurdu SEYMER’de kadınlara ve çocuklara Rotaract dönem başkanımız Uzman Psikolog Aylin Cucu Şangül ile bir eğitim verdik. Çok geniş bir katılım ile etkileşimli, soru-cevap şeklinde gerçekleşen eğitimimizin gençlere ve annelere farkındalık yaratarak dünyaya umut olmasını dileriz..

Toplum Liderleri Geliyor

“Toplum Liderleri Geliyor” (TLG) projemiz kapsamında katılımcılarımızla birlikte Ankara gezimizi tamamladık.

Gençlerimiz Geleceğimiz

Dr.Metin Güngör dostumuz bu hafta Çocuklarımıza “Acil sağlık hizmetleri“ konusunda bilgilendirme yapmıştır.Teşekkür ederiz.

Toplum Liderleri Geliyor

Bu yıl 15.sini düzenlediğimiz ve en gurur duyduğumuz projelerimizden birisi olan TLG’nin bugünkü konuşmacıları Defne Ongun Muminoğlu ve Banu Tozluyurt oldular. Cumhuriyetimizin 100. yılında kadınlara, öğretmenlere ve öğrencilere ışık olmak için kurdukları”birlikte geleceğiz” projesini ve bu proje kapsamında 23 ayda 7 farklı bölgede 22 farklı şehirde, köyde, okulda yaşadıkları tecrübelerini ve öğretmenlik mesleğinin ve öğretmen adayı gençlerin toplumumuz için ne kadar değerli olduklarını kendi ilham verici hikayelerini paylaşarak anlattılar. Daha sonra Abdioğlu köyünde çocuklar ve anneler ile etkinlikler yaptılar.

Hepimize ilham kaynağı ve ışık olan bu iki değerli Cumhuriyet kadınına çok teşekkür ediyoruz.

Dünyaya ve geleceğin öğretmenlerine umut olması dileğiyle....

Dünya Su Günü

Dünya Su Günü, suyun yaşam için vazgeçilmez bir kaynak olduğunu vurgulamak için her yıl 22 Mart’ta kutlanır. Bu özel gün, suyun değerini anlamak, bilinçlenmek ve su kaynaklarını korumak için farkındalık oluşturmayı amaçlar.

Biz de ÇUKUROVA INTERACT ve ÇUKUROVA ROTAKIDS Kulüpleri ile ZOOM’da bir araya gelerek 22 Mart Dünya Su Gününü kutladık.

ÇUKUROVA ROTARY Kulüp Başkanımız Ersin Şendoğan açılış konuşmasını yaparak, suyun canlılar için önemine değindi ve Interact ve Rotaract üyelerimize bu güzel etkinlik için teşekkür etti.

Çukurova Rotary Interact dönem başkanımız Nil Özkan hazırladığı sunumda önce interact olma koşullarından bahsetti ve dönem boyunca yaptıkları projeleri RotaKids’lerimiz ile paylaştı.

Daha sonra Dünya Su Günü etkinliğine geçildi. Interact dönem başkanımız Nil Özkan hazırladığı sunumda;

Dünya Su Günü’nün amacı nedir ve neden önemlidir?

Küresel olarak su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi neden önemlidir?

Dünya genelinde suyun erişilebilirliği ve kalitesini olumsuz etkileyen şeyler nelerdir?

Bireylerin ve toplumların Dünya Su Günü’nde neler yapabileceği konusunda neler önerirsiniz?

Sorularının cevabını verdi ve RotaKids’lerden gelen soruları cevapladı.

RotaKids’lerimiz su ile ilgili sloganlar buldular ve resimler çizdiler.

Dünyadaki tüm çocukların temiz içme suyuna erişebileceği günlerin gelmesini dileyerek toplantı sona erdi.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle...

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme, gelecek nesillerin sağlık ve gelişimi için temel bir öneme sahiptir.

Bu süreçte kadınların ve annelerin sağlıklı beslenme alışkanlıkları, çocukların hayat boyu sağlıklı beslenme alışkanlıklarını şekillendirir. Dolayısıyla annelerin rolü, sağlıklı nesillerin yetişmesinde kritik bir unsur olarak öne çıkar.

Biz de Çukurova Rotary Kulübü olarak Çukurova Rotaract Kulübümüz ile birlikte Akkapı SEYMER’de Diyetisyen İclal Özge Yalaki ile kadınlara “Beslenme Eğitimi” verdik.

Çukurova Rotary Kulübü dönem başkanı Ersin Şendoğan, Çukurova Rotaract Kulübü dönem başkanı Aylin Cucu Şangül ile birlikte çok geniş bir katılım ile gerçekleşen eğitimimizin tüm annelere, çocuklara ve dünyaya umut olması dileğiyle.....

Sepsis

SEPSİS, vücudun aşırı tepkisi sonucu yaşamı tehdit eden bir durumdur ve genellikle enfeksiyon kaynaklıdır.

El hijyeni, SEPSİS’in önlenmesinde kritik bir rol oynar çünkü enfeksiyonların çoğu, eller aracılığıyla yayılır. Ellerinizi düzenli olarak yıkamak, mikropların yayılmasını önleyerek SEPSİS riskini azaltır.

Biz de SEPSİS ve EL HİJYENİ konularında toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Seyhan Belediyesi ile işbirliği içerisinde SEYMER’de kadınlara bir eğitim verdik.

Eğitimi veren Sağlık Destek Hizmetleri Uzmanı Sayın Nebahat Güngör’e teşekkür ederiz.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle..

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi

Toplum Liderleri Geliyor

TLG projemiz zengin içerikleri ile devam ediyor.

Bu hafta 15 Mart Cuma günü Sema Soykan ve Nazan Özçelik TLG öğrencilerimiz ile buluştu. Sema Soykan ile yazarlık ve edebiyat, Nazan Özçelik ile kahkaha yogası üstüne çok keyifli iki etkinlik gerçekleştirdik.

16 Mart Cumartesi günü konuşmacılarımız Lütfiye Kıyıcı ve Ceylan Adanalı Kabadayıoğlu oldu. Eski TLG katılımcımız, şimdi 10 yıllık tecrübeli pırıl pırıl bir cumhuriyet öğretmeni olan Lütfiye Kıyıcı’nın hikayesi ve TLG tecrübesinin geleceğin öğretmenleri için ışık olacağını umuyoruz. İkinci konuşmacımız gazeteci ve Türk eğitim tarihi araştırmacısı Sayın Kabadayıoğlu’nun konuşması TLG öğrencilerimizin eğitime bakışlarını farklı bir perspektiften değerlendirmelerini sağladı. Bu interaktif ve ufuk açıcı konuşmalar için tüm değerli konuklarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Dünyaya ve Geleceğin Öğretmenlerine Umut Olması Dileğiyle......

Rota Akademi

Guvernörümüz Teoman Kaynar ve Merve, geçmiş dönem guvernörleri, gelecek dönem guvernörü, füzyon ekibi üyeleri, komite başkanları, kulüp başkanları, kulüp üyeleri ve aday üyelerin katılımı ile Mersin’de gerçekleşen Rota Akademi’ye katıldık.

Dönem başkanımız Ersin Şendoğan “Katılımcıların Katılımını Artırmak - Enhancement of Participants’ Participation” konulu panelde panelist olarak çok aydınlatıcı bir konuşma yaptı.

Rota Akademiye katılan üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle…

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun...

Hipertansiyon

Çocuklarda hipertansiyon, genellikle göz ardı edilen bir sağlık sorunu olabilir.

Oysa bu durum, obezite, genetik faktörler ve yanlış beslenme gibi etkenlerle ilişkilidir. Ebeveynler ve sağlık profesyonelleri, çocuklarda erken teşhis ve bilinçli bir yaşam tarzıyla hipertansiyon riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilirler.

Bu nedenle, çocuklarda düzenli tansiyon kontrolü ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları konusunda farkındalık yaratmak büyük önem taşımaktadır.

Bu videoyu hazırlayan Uzm. Dr. Ali Cerrahoğlu’na teşekkür ederiz.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle.....

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun...

RC Voorst ile Kulübümüz Toplantısı

Çocuklarımıza HPV aşısı desteği için koştuğumuz #runtalya2024 tamamlandı

RUNTALYA

Çocuklarımıza HPV aşısı desteği için koştuğumuz #runtalya2024 tamamlandı

Gençlerimiz Geleceğimiz

Gençlerimiz Geleceğimiz projemiz her hafta farklı konular ve geniş bir katılım ile devam ediyor.

Ata’mızın “İstikbal Göklerdedir” sözünü bir kez daha hatırladık.

Bu hafta Uzman Astronom Mahmut Tekeş,çocuklarımıza,Öte Gezegenler konulu bilgilendirme yaptılar.

Ayrıca bu hafta Dörtyol Bahçeşehir koleji öğrencileri de misafirimiz oldular. 

2024-25 Dönemi Asamble

Çukurova Rotary Kulübü

2024-25 Dönemi Yönetimi Asamble’de

Sihirli Dönem 

Toplum Liderleri Geliyor

Bu yıl 15.sini düzenlediğimiz “TLG”nin bu haftaki konuğu Sn. Mehmet Yavuz Durmuş idi. “Öğretmenim Bir Bakar mısın?” (Doğan Cüceloğlu anısına) ve “Hedef Odaklı İşbirliği” konulu sohbet ve seminerler gerçekleştirildi.

Uluslararası Rotary Kuruluş Yıldönümü

Av. Ayça Kara Sığırcı Semineri

GİKA - Kayıt Uzatma

Türkiye’de 2420, 2430 ve 2440 Rotary Bölgeleri tarafından ortak yürütülen GİKA projemizin 4. Etap eğitimleri Mart ayında çevrimiçi olarak başlayacaktır.

YOĞUN İSTEK ÜZERİNE;

4. Etap için son kayıt tarihi 29.02.2024’e uzatılmış olup, sonrasında diğer etaplar için kayıtlarımız sürekli olarak yıl boyunca devam edecektir.

Kayıtlar için: Instagram profilimizdeki linki tıklayıp anketi doldurduktan sonra iletişim bilgilerinizi yazarak online kayıt olabilirsiniz.

www.gikap.com.tr Girişimci Kadınlar Pazaryeri e-ticaret sitemiz yenilenerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Haftasında hizmete giriyor.

Çevrimiçi ücretsiz GİKA eğitimlerine katılıp sertifika alanlar ücretsiz dükkan açarak komisyonsuz satışlara başlayabilecek...

El Ele Ekonomik Özgürlüğe..


15. TLG Açılış

Çukurova Rotary Kulübünün en sürdürülebilir projesi olan TOPLUM LİDERLERİ GELİYOR projesinin 15. si Guvernörümüz Teoman Kaynar ve Merve’nin katılımıyla başladı.

İlk gün konuşmacımız Nuri Murat Avcı projeye katılan 50 eğitim fakültesi öğrencisine “ İmkansızı düşünüp mümkünden vazgeçme” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

24 Mart’a kadar sürecek projemizin öğretmen adaylarımıza ve dünyaya umut olması dileğiyle…


Geleceğimi Planlıyorum Projesi

Rotary 2420. bölge Federasyonuna bağlı Bostancı Rotary Kulübü “Dünyaya umut olalım” vizyonuyla depremzede ailelerin çocuklarını ve gençlerini hedefleyen “Geleceğimi Planlıyorum” Projesi kapsamında deprem bölgesinden seçilen akademik başarıya sahip 10 lise öğrencisi bir hafta İstanbulda misafir etti. Proje destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. 


Meslek Hizmetleri Ödül Töreni

Çukurova Rotary Kulübü olarak Meslek Hizmetleri Ödülü’nü bu yıl sanatçı Dolunay Soysert’e veriyoruz


Gençlerimiz Geleceğimiz

Gençlerimiz geleceğimiz de bu hafta konuşmacımız Rtn. Şemi Kurdak’tı.

2430. Bölge tarafından hazırlanan TAMİS kitapları dağıtıldı ve Rotary tanıtımı yapıldı.Ağız hijyeni anlatıldı ve

Diş hijyen setleri dağıtıldı.

Kendisine kulübümüz adına teşekkür ederiz


Cumhuriyet Eveleri Yemeği

6 Şubat depreminin yıkıcı etkisini tam yüreğimizde hissederken yapabileceğimiz tek şey yaraları sarmak için çaba göstermek.

Bu anlamda Çukurova Üniversitesinde okuyan geçlerimize burs desteği sağlamak için “CUMHURİYET EVLERİ” yemeği düzenliyoruz.

Yemeğe katılarak geçlerimize ve dünyaya umut olmanız dileğiyle....


6 Şubat

Hiçbir zaman unutmayacağız....


Otizm Farkındalığı

Otizm, genellikle çocukluk döneminde başlayan bir nörogelişimsel bozukluktur ve farklı yeteneklere sahip bireyleri içeren zengin bir çeşitliliği kapsar.

Toplumsal farkındalık, etkileşimde, iletişimde ve davranışlarda zorluklarla karakterize olan bu çeşitliliği anlamak ve desteklemek için önemli bir adımdır.

Biz de Çukurova Rotary Kulübü olarak “Otizm Farkındalığı” yaratmak amacıyla hazırladığımız videoyu paylaşmak istiyoruz.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle....


RC Voorst Ziyareti

Çukurova Rotary Kulübü olarak yurt dışı ile bağlantılar kuruyor ve sınırların ötesinde etkinlikler

gerçekleştiriyoruz.

Bu bağlamda Hollanda’da bulunan ikiz kulübümüz Rotary Club Voorst’a kulüp başkanımız Ersin Şendoğan ve Gülden bir ziyaret gerçekleştirdi. Rotary Club Voorst üyelerinin yoğun katılım gösterdiği toplantıda kulüp başkanı Mr. Barthold Dijkers deprem bölgesinde gerçekleştirecekleri proje ve yapacakları bağış hakkında bilgi verdi.

Ersin Başkanımız deprem bölgesi ile ilgili sunum gerçekleştirdi ve yapılacak bağış için çok müteşekkir olduklarını belirtti.


RUNTALYA 2024

Runtalya Uluslararası Antalya Maratonu 2024 Rotary iyilik için koşuyor….

RunRotary2024

3 Mart 2024 Antalya,

Merhaba, Yörük Efe Uluç. Ben de #runrotary projesinde 500+ Çocuğumuza HPV AŞISI DESTEĞİ için koşuyorum, destekleriniz için teşekkür ederim.

Bağışlarınız için https://runrotary.com/sporcu-yoruk-efe-uluc-83


2430. Bölge Başkanlar Yarı Yıl Değerlendirme Toplantısı

2430. Bölge Başkanlar YarıYıl Değerlendirme toplantısı 26-28 Ocak tarihlerinde Adana’da Çukurova, Seyhan, Güney, Taşköprü, Anatolia ve 5 Ocak Rotary kulübünün ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çukurova Rotary kulübü olarak organizasyon komitesindeydik. Geçmiş dönem başkanlarımızdan Bekir Turgut ve Ebru’nun dekorasyonu olan narenciye ağaçları arasında tüm dönem başkanları yarıyıl sunumlarını gerçekleştirdiler.

Toplantılar 27 Ocak Cumartesi akşamı yapılan muhteşem bir gala gecesi ile son buldu.

Katılımları ve yol gösterici sunumları nedeniyle Guvernörümüz Teoman Kaynar ve Merve’ye, dönem sekreterine, geçmiş dönem guvernörlerine, guvernör yardımcılarına, ana komite başkanlarına, organizasyon komitesine, kulüp başkanlarına ve eşlerine ve Double Tree byHilton oteline çok teşekkür ederiz.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle…

Deniz Kirliliği

Deniz kirliliği, atık sular, endüstriyel faaliyetler ve plastik kullanımının artmasıyla birlikte ciddi bir sorun haline gelmiştir.

Özellikle mikroplastikler, deniz ekosistemlerini tehdit ederek su yaşamını ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en değerli mirasın temiz bir çevre olduğunun farkındayız ve bu nedenle deniz kirliliğine dikkat çekmek için hazırladığımız videoyu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle...

Hiperaktivite

Hiperaktivite, genellikle çocukluk döneminde başlayan ve yaşam boyu sürebilen bir durum olup, bireyin öğrenme ve sosyal ilişkilerinde zorluklara neden olabilir.

Biz de son yıllarda çok sık karşılaşılan bu durum hakkında farkındalık yaratmak amacıyla bir video hazırladık.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle...

GİKA

GİKA 4. Etap Eğitimleri Şubat 2024'de Başlıyor!

Kulübümüzün 1620. Dönemimizin 15. Toplantısı

Kulübümüzün 1620. dönemimizin 15. toplantısının konuşmacı konuğu Rotary konuşmacı bankasından Avukat Berna Gökkaya oldu.

Sayın Gökkaya cinsiyet temelli ayrımcılıkla mücadelede her bireyin sorumluluk alması, eğitimden iş dünyasına kadar her alanda adil bir ortamın oluşturulması için güçlü bir farkındalık yaratılması gerektiğini anlatarak Ağrı dağına tırmanma macerasında cinsiyet temelli ayrımcılıkla mücadele konusunda farkındalık yaratmaya çalıştığını belirtti.

Toplum olarak cinsiyet eşitliği için birlikte çalışmalı, ön yargılardan arınmalı ve herkesin potansiyeline eşit şekilde saygı göstermeliyiz.

Dünyaya umut olması dileğiyle....

Çocuk İşçiliği

Çocuk işçiliği, temel insan haklarına aykırı bir uygulamadır. Toplumsal farkındalık ve etkili politikalarla çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik kararlı adımlar atılmalıdır, çünkü her çocuk, sağlıklı bir çocukluk ve eğitim hakkına sahiptir.

Biz de Çukurova Rotary Kulübü olarak çocuk işçiliği konusunda bir farkındalık videosu hazırladık.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle...

Gençlerimiz Geleceğimiz

“Gençlerimiz Geleceğimiz” projemizde bu hafta konuşmacı konuğumuz Rtn. Eşi Mübeccel Zop çocuklarımıza İç mimarlık ile ilgili bilgilendirme yapmıştır.

Kendisine çok teşekkür ederiz

Antakya Anayazı Anaokulu

Bugün deprem bölgesi Antakya’da gözlerimizi yaşartan çok anlamlı bir projeye imza attık.

Çukurova Rotary, Çukurova Interact ve Çukurova RotaKids Kulüpleri olarak Antakya Anayazı Anaokulunda okuyan okul öncesi öğrencilere kırtasiye, gıda ve giyecek yardımında bulunduk.

Okul kütüphanesine Interact kulübümüz üyelerinin bağışladığı okuma kitapları ile birlikte Rotary 2430. Bölge tarafından yayınlanan “Antik Kentler ABC’si Türkiye” kitaplarını da teslim ettik.

Rengarenk kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar, kıyafetler, sağlıklı kurabiyeler ve yiyecekler ile yüzlerini biraz olsa da güldürebildiğimiz çocuklarımıza ve Dünyaya Umut Olmasını diliyoruz...

Ocak Ayı - Meslek Hizmetleri Ayı

Ocak ayı Rotary’de “Meslek Hizmetleri Ayı”dır.

Biz de bu Rotary ayı kapsamında RotaKids üyelerimizle “Yok Olmaya Yüz Tutmuş Meslekler”e dikkat çekmek ve farkındalık yaratmakiçin bir video hazırladık.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle…

Madde Bağımlılığı

Uzman Doktor Psikiyatrist Melike Türkdoğan Saygılı ile Çukurova Rotary Kulübü ve Adana Taşköprü Rotary Kulübü olarak madde bağımlılığı konusunda bir farkındalık videosu hazırladık.

Madde bağımlılığı, genellikle bir kişinin belirli bir madde kullanımına dayalı olarak oluşan fiziksel veya psikolojik bir bağımlılık durumunu ifade eder. Bu bağımlılıklar genellikle zararlı etkilere yol açabilir ve bireyin yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek, düzenli egzersiz yaparak ve pozitif bir sosyal destek ağı oluşturarak bağımlılıkla mücadelede güçlü bir temel oluşturabilirsiniz.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle... 

15. TLG başlıyor

15. TLG başlıyor.

Gençlerimiz Geleceğimiz

“Gençlerimiz, Geleceğimiz” projesi kapsamında her pazar eğitimlerimiz devam ediyor. Bu hafta rotaryen dostumuz Mustafa CİRİT gençlerimize “Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşümü ve Çevre” konulu bir sunum yaptı.

5 Ocak - Adana'nın Kurtuluşu

5 Ocak Adana’nın kurtuluşu kutlu olsun

İlmek İlmek Umut

Çukurova Rotary’nin 12. Toplum Liderleri Geliyor ve Ufuk Geliştirme (TLG) programına katılan ve şu anda Van’ın Gürpınar İlçesi Tutmaç İlkokulunda öğretmenlik yapan Doğan Payzın öğretmenimizin öğrencilerine Adana’dan ilmek ilmek umut gönderdik.

Çukurova Rotary eşlerinin gerçekleştirdiği “İlmek İlmek Umut” projesi kapsamında ördüğümüz bereler, atkılar ve kıyafetler Van’a ulaştı.

Sevgi ile ördük.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle......

Hoşgeldin 2024

Türkiye Avrupa’da diyabet sıklığının en yüksek olduğu ve en fazla diyabetli hastanın yaşadığı üçüncü ülkedir. Biz de sağlıklı bir toplum için farkındalık yaratmak amacıyla harekete geçtik.

Diyabet

Türkiye Avrupa’da diyabet sıklığının en yüksek olduğu ve en fazla diyabetli hastanın yaşadığı üçüncü ülkedir. Biz de sağlıklı bir toplum için farkındalık yaratmak amacıyla harekete geçtik.

Çukurova Interact

Çukurova Interact kulübü ile birlikte eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için köy okullarından okulumuza davet ettiğimiz çocuklarla çeşitli aktiviteler yaptık. İlkokul seviyesindeki küçüklerimiz ile tombala oynadık, yüz boyadık, ağaç süsledik ve çeşitli şarkılarla dans ettik. Yeni bir yıla girmenin mutluluğunu onlarla paylaşarak yeni yıl dileklerimizi beraber tuttuk. Umarız ki 2024 hepimiz için güzel bir yıl olur.

Dünyaya umut olması dileğiyle…..

Öğretmenlerle Buluşuyoruz

Cumhuriyetimizin 100. Yılında toplumumuzun temelini oluşturan ve geleceğimizin güvencesi çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim ve öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayan öğretmenlerimizin mesleki gelişimine katkı sunacak çok değerli bir proje olan “Öğretmenlerle Buluşuyoruz” projesini gerçekleştirdik.

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle...

Yunus Evlat Edindik

Çukurova Rotary Kulübü olarak RotaKids çocuklarımızın projelerini ve çevre duyarlılığı konusunda çalışmalarını çok önemsiyoruz. Çukurova Rotary ROTAKIDS çocuklarımız harçlıklarından biriktirdikleri para ile bir yunus evlat edindiler 🐬

Çevre bilinciyle büyüyen çocuklarımızın bir sonraki hedefi 2430. Bölgenin projesi olan bir deniz kaplumbağası evlat edinmek💧🐚

Yarınımızın güvencesi çocuklarımızla gurur duyuyoruz.

Dünyaya umut olması dileğiyle…

RotaKids Yeni Yıl Kartları ve Meryem Büyükkardeş Sunumu

Bugün Çukurova Rotary ve Çukurova RotaKids olarak ilk ortak projemizi gerçekleştirdik.

Adana Valiliği Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak Huzurevi’nde kulübümüzün organize ettiği Uzman Klinik Psikolog Meryem Altunbüken Büyükkardeş tarafından “Kuşaklar Boyu İletişim” konulu sunum gerçekleşti.

Sunuma büyük ilgi gösteren ileri yaş bireylerle sonrasında interaktif bir sohbet toplantısı yaptık ve sorularını cevapladık.

Bu toplantı sırasında Çukurova ROTAKIDS çocuklarımızın günlerdir büyük bir heyecan içerisinde kendi elleri ile yaptıkları yeni yıl kartlarını dağıttık. Rengarenk kartların içerisine çocuklarımızın kendilerine hitaben yazdıkları mesajları okuyan huzurevinde konaklayan bireylerin yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi.

Dünyaya umut olması dileğiyle…

Gençlerimiz Geleceğimiz

Gençlerimiz Geleceğimiz projemiz tüm hızıyla devam ediyor

Bu hafta sonu konuşmacımız Sevgili Asbaşkanımız Ömer Zop

Konu: İnşaat - Yapı 

Eleştirel Düşünme Eğitimi 

Cumhuriyetimizin 100. Yılında toplumumuzun temelini oluşturan ve geleceğimizin güvencesi çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim ve öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayan öğretmenlerimizin mesleki gelişimine katkı sunacak çok değerli bir proje gerçekleştirdik.

Kırsal kesimde görev yapan 25 öğretmene 21. Yüzyılın en önemli becerilerinden birisi olan eleştirel düşünme eğitimi verildi.

Eleştirecek, sorgulayacak ve parlak yarınlara ulaşacak çocuklarımıza ve gençlerimize umut olması dileğiyle……

Aralık Ayı - Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisi Ayı

Aralık ayı Rotary’de “Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisi Ayı”dır.

Sağlıklı nesiller yetiştirmenin en önemli unsuru bilinçli bir toplumdur.

Rotary ayı kapsamında çektiğimiz videoyu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Dünyaya umut olması dileğiyle……

Diyabet

Diyabet tüm dünyada oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur ve giderek artmaktadır.

Türkiye Avrupa’da diyabet sıklığının en yüksek olduğu ve en fazla diyabetli hastanın yaşadığı üçüncü ülkedir. Biz de bu nedenle diyabet farkındalığı için hazırladığımız bu videoyu paylaşmak istiyoruz.

Dünyaya Umut Olması dileğiyle……. 

İlham Kaynağı Oluyoruz

Yol Gösteriyoruz....

Bağlantı Kuruyoruz....

Osmaniye RK Ata'ya Saygı Yürüyüşü

RotaKids Seramik Atölyesi

Çukurova Rotary Kulübü RotaKids üyesi çocuklarımız minik elleri ve kocaman yürekleri ile çok güzel iki projeyi hayata geçirmek için çalışmaya başladılar.

Seramik atölyesinde boyadıkları seramikleri Çukurova Rotary Kulübü yeni yıl etkinliğinde satıp kazandıkları para ile patili dostlarımıza mama ve Hatay konteyner kentteki ana okuluna oyuncak ve kırtasiye malzemesi alacaklar.

Çocuklarımızın bu duyarlılığı için onları tebrik ediyoruz ve dünyaya umut olmasını diliyoruz….

Çiftçiler Birliği Başkanı Rtn. Mutlu Doğru

Dönemimizin 12. toplantısında 26. Grup Guvernör Yardımcısı ve Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Rtn. Mutlu Doğru “ Son zamanlarda yaşanan Narenciye üretiminde ve pazarlamasında yaşanan problemler ve çözümleri” ile ilgili bir konuşma yaptı. Tüm üyelerimizin büyük ilgiyle izledikleri konuşmadan sonraki soru cevap bölümü de çiftçi üyelerimizin çokluğu nedeniyle keyifli bir fikir alış verişine dönüştü. Sn. Mutlu’ya çok teşekkür ederiz.

Söyleşiden sonra değerli dostumuz Zekariya Özveren’in doğum günü pastasını kestik. Nice güzel yıllara Zekariya

Intercity Toplantısı

Aile içi İletişim

Teknolojinin hızlı gelişimi ile gelen yoğun dijital etkileşim veya yaşanan kuşaklar arası çatışma duygusal bağları zayıflatabilir ve aile içerisinde paylaşılan zamanın azalmasına neden olabilir.

İşte bu nedenle Uzm. Psk. Aylin Özkan ve Dr. Nida Özşahin Terkuran tarafından sunulacak olan "Aile İçi İletişim" seminerine tüm rotaryen dostlarımızın katılımını bekliyoruz.

“Gençlerimiz Geleceğimiz” projesi

Çukurova Rotary Kulübü Abdioğlu Köyü Toplum Birliği “Gençlerimiz Geleceğimiz” projesi başladı.

En sürdürülebilir projelerimizden birisi olan ve bu sene 8.sini gerçekleştirdiğimiz projemizin ilk sunumu Rtn. Efe Uluç tarafından “Çocuklarda Hijyen, Güvenilir Gıda Alışverişi, Gıda Sağlığı ve Güvenliği” oldu. 22 hafta sürecek olan projemizde ortak paydaşlarımız Yüreğir Halk Eğitim Merkezi, Özler Holding ile Kazime Özler İlkokulu ve Ortaokulu. Kelaynak havacılık tesislerinde gerçekleşen sunuma Kazime Özler Ortaokulunda 5-6-7.nci sınıflarında okuyan 53 öğrencimiz katıldı.

Gençlerimiz Geleceğimiz!

Dünyaya Umut Olması Dileğiyle……

Projeni Getir

RotaKids Kuruluş Töreni

Guvernörümüz Teoman Kaynar ve Merve kulübümüz adına tarihi bir ana imza attılar ve RotaKids kulübümüzün kuruluşunu gerçekleştirdiler. RotaKids kurucu başkanı Zeynep Yüksek'in kolyesini takan guvernörümüz nasıl faydalı projeler yapabilecekleri hakkında bilgi verirken çocuklarımızın heyecanı görülmeye değerdi. RotaKids kulübünün kuruluşu ile daha da büyüyen ailemize hoşgeldiniz diyor ve dünyaya umut olmasını diliyoruz.

Guvernörümüz Teoman Kaynar ve Merve'nin kulübümüzü ziyareti

Kulübümüzün en özel günlerinden birisi olan Guvernörümüz Teoman Kaynar ve Merve'nin kulübümüzü ziyareti üyelerimizin çok büyük katılımı ile gerçekleşti. Kendilerine bizim için çok büyük bir onur olan ziyaretleri için çok teşekkür ediyoruz.

Guvernörümüz Teoman Kaynar ve Merve'yi Abdioğlu Köyünde Kelaynak Havacılık ve İzcilik Kulübü içinde yer alan ve en sürdürülebilir projelerimizden birisi olan Rotary Toplum Birliğimize götürdük. Bizlere füzyon ekibinden Mesut Koca ve Sevil ve Guvernör yardımcımız Mutlu Doğru'da eşlik etti. Orada GDB ve RTB komite başkanımız Hüseyin Kanat Abdioğlu köyünde yaptıklarımızı ve yıllardır kırsal kesimde yaşayan çocuklara ve gençlere nasıl umut olduğumuzu, hayatlarını nasıl değiştirdiğimizi anlattı.

Akşam yapılan eşli toplantıda yeni üye kabülünü gerçekleştirdik. Sevgili Baran Basık ve Çukurova Rotary Kulübü geçmiş dönem başkanı Gökçe'nin üye kabul töreni yapıldı. Guvernörümüzün yakalarına taktığı rozetle kulübümüz daha da zenginleşti.

Paul Harris Dostu olan yeni üyemiz Baran Basık'a Paul Harris Dostu rozetini Füzyon ekibinden Mesut Koca taktı ve Rotary vakfına yapmış olduğu destekten dolayı teşekkür etti.

Geleneksel Rıza Abi Helva Etkinliği

19 Kasım Pazar Günü Namrun Atdağı'na giderek geleneksel Rıza Abi helva etkinliğini gerçekleştirdik. Etkinliğe 50'nin üzerinde üye, eş ve çocuklarımız katıldı. 

Tüm Türkiye 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde 7,7 ve aynı gün Kahramanmaraş merkezde meydana gelen 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem ile sarsıldı. Asrın felaketi olarak kabul edilen bu depremlerden etkilenen 11 ilden birisi olan Adana'da AFAD Şambayadı Geçici Konaklama Merkezi konteynırlarında kalan depremzede kadınları Çukurova Rotary Kulübü olarak Pınar Sağlıklı Hayat Merkezi, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'e götürdük.

Depremzede kadınlara KETEM'de Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Gülşen Uçar Karcı, KETEM ekibi Hemşire Hümeyra Demirci, Ebeler Zekiye Özdemir, Didem Yörük ve Ayşegül Azıcı tarafından;

Erken tanı sunumu, Demir eksikliği anemisi sunumu (Ebe Banu Kamber tarafından) yapıldı. Aydınlatıcı sunumların ardından kadınlara mamografi, smear testi ve kolon kanseri tarama testleri uygulandı.

Yakın ilgilerinden ötürü Pınar Sağlıklı Hayat Merkezi (KETEM) doktor, hemşire ve ebelerine ve ayrıca AFAD Şambayadı Geçici Konaklama Merkezi Müdürü Sayın Ali Ercan'a ve Müdür Yardımcısı Sayın Hüseyin Palas'a çok teşekkür ederiz

BILBOARD GÖRSEL

Adana’da İnönü caddesinde 3 ay boyunca dönecek olan dijital bilboardda Rotarynin 7 odak noktalarındaki farkındalık görselleriyle halkın dikkatini çekmek ve Rotarynin tanınırlığının artırılmasını sağlamak.

HPV AŞI PROJESİ

Geliri dezavantajlı bölgelerdeki kız çocuklarına HPV aşısı yaptırmak için kullanılacak olan etkinliğe herkesi bekleriz. 

İLK SARAN BİZ OLALIM PROJESİ

Çukurova Rotary Kulübü üye eşlerinden oluşan örgü hobi grubu dört ay boyunca ilmek ilmek sevgi ördü.

Eşlerimizin ördüğü battaniyeleri, bebek ceketleri, patikleri, yelekleri ve berelerine ek olarak satın aldıkları yeni doğan setleri ile birlikte "İlk Saran Biz Olalım" projemiz kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız görüşme neticesinde Seyhan Devlet Hastanesi Marsa Kadın Doğum Hastanesi başhekim yardımcısı Uzm. Dr. Alim Çökük ile iletişime geçerek ördüğümüz giysileri yeni doğum yapmış ihtiyaç sahibi annelere teslim ettik. Hastanede sağlık bakım müdür yardımcısı Sayın Dilek Ütkür'ün desteği ile yeni doğum yapmış anneler ile sohbet ettik ve annelerin yüzündeki gülümseme ile onlara ve yeni doğan bebeklerine umut olduk.

lmek ilmek sevgi ile ördüğümüz örgülerimiz ile yenidoğan bebekleri ilk saran biz olduk.

Dünyaya umut olması dileğiyle.......

ROTAKIDS KULÜBÜ

6 ile 13 yaş arasındaki çocukları Rotary bilincinde; yaşadıkları topluma ve dünyaya karşı sorumluluklarının farkında olmasına, takım ruhu ve liderlik becerilerini kullanarak topluma fayda sağlamalarına teşvik etmek amacıyla RotaKids kulübümüzü kuruyoruz.

Dünyaya umut olması dileğiyle..

PEYZAJ MİMARLARI ODASI MESLEKİ UYGULAMALAR PROJESİ

Sanat güzelliğin ifadesidir… Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.” diyen Atamızın sözlerinin ışığında Çukurova Rotary Kulübü olarak Peyzaj Mimarları odası ile ortak bir proje gerçekleştirdik.

Peyzaj Mimarları Odası Mesleki Uygulamalar etkinliğinde Peyzaj Mimarları Gaziantep temsilcisi ve yönetim kurulu üyesi S. Ersin Özbadem PMO Genç üyelerimizle “Peyzajın Dünyadaki Görsel Şöleni MOSAİCULTURE” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Çok ilgi çekici anlatımı ve görüntüleri ile görsel bir şölen havasında geçen söyleşiye Adana Peyzaj Mimarları Yönetim Kurulu 2. başkanı Ebru Turgut ve yönetim kurulu üyeleri katılım sağlayarak geleceğin Peyzaj Mimarlarına mesleki katkı sağladılar.

 TARİHİ BİNALARI KORUYORUZ OSMANİYE KÖY ENSTİTÜSÜ ZİYARETİ

Köy enstitüleri, ülkemizde eğitim alanındaki dönüşümün önemli bir parçası olarak ortaya çıkmış ve köylerdeki çocuklara kaliteli eğitim imkanı sunarak, kırsal kesimdeki toplumsal ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmuşlardır.

Biz de Çukurova Rotary Kulübü olarak Türkiye'nin ilk kurulan eğitim enstitülerinden birisi olan Düziçi Köy Enstitüsünü Osmaniye Rotary Kulübü Başkanı Dr. Adem Kıdık'ın aldığı özel izinle ziyaret ettik.

Tarihi binaların korunması kapsamında Adem Başkan ve Rotaryen dostlarımızla binayı gezip, binanının korunup gelecek nesillere ışık tutması konusunda nasıl katkı sağlayabileceğimizi konuştuk.

ATA'YA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ VE POLIO FARKINDALIĞI

Osmaniye Rotary Kulübünün Dumanlı yaylasında organize ettiği "Ata'ya Saygı" yürüyüşüne Çukurova Rotary kulübü olarak dönem başkanımız, üyelerimiz, eşlerimiz, çocuklarımız ve misafirlerimiz ile birlikte katıldık. Cumhuriyetimizin 100. yılında Atamıza saygımızı her fırsatta sunmaktan gurur duyuyoruz.

Dağ yürüyüşü sırasında zirvede açtığımız "End Polio Now" pankartı ile çocuk felci farkındalığı yarattık. Çocuk felcinin son bulacağı ve Cumhuriyetimizin ilelebet yaşayacağı bir gelecek için dünyaya umut olmaya devam ediyoruz.

AFAD KONTEYNER KENTİNDE KONAKLAYAN KADINLARA MAMOGRAFİ VE RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI 

Tüm Türkiye 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde 7,7 ve aynı gün Kahramanmaraş merkezde meydana gelen 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem ile sarsıldı. Asrın felaketi olarak kabul edilen bu depremlerden etkilenen 11 ilden birisi olan Adana'da AFAD Şambayadı Geçici Konaklama Merkezi konteynırlarında kalan depremzede kadınları Çukurova Rotary Kulübü olarak Pınar Sağlıklı Hayat Merkezi, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'e götürdük.

Depremzede kadınlara KETEM'de Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Gülşen Uçar Karcı, KETEM ekibi Hemşire Hümeyra Demirci, Ebeler Zekiye Özdemir, Didem Yörük ve Ayşegül Azıcı tarafından;

Erken tanı sunumu, Demir eksikliği anemisi sunumu (Ebe Banu Kamber tarafından) yapıldı. Aydınlatıcı sunumların ardından kadınlara mamografi, smear testi ve kolon kanseri tarama testleri uygulandı.

Yakın ilgilerinden ötürü Pınar Sağlıklı Hayat Merkezi (KETEM) doktor, hemşire ve ebelerine ve ayrıca AFAD Şambayadı Geçici Konaklama Merkezi Müdürü Sayın Ali Ercan'a ve Müdür Yardımcısı Sayın Hüseyin Palas'a çok teşekkür ederiz

2430. BÖLGE 

100. YIL  CUMHURİYET BALOSU

Çukurova Rotary kulübü olarak Cumhuriyetimizin 100. yılını başkentimiz Ankara’da kulüp üyelerimiz ve Rotaryen dostlarımızla büyük bir gurur ve heyecan içerisinde kutladık.

‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’

Mustafa Kemal Atatürk

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI BALOSU

         ADANA

Cumhuriyetimizin 100. Yıl balosunu, Çukurova bölgesindeki 8 Rotary Kulübü üyeleri ve ikiz kulübümüz olan Rotary Club of Kyrenia Cosmopolitan başkanı Olgun Topalcık, geçmiş dönem başkanı Ayten Benoit, 2021 dönem Başkanı Ben Benoit ve üyelik komite başkanı İmren Gürbaşar’ın katılımıyla coşkuyla kutladık. Geceye dönem başkanlarının eşleriyle yaptıkları sürpriz vals gösterisi damgasını vurdu.

ADANA KULÜPLERİ INTERCITY

İlk İntercity toplantımızı Güney Rotary kulübü evsahipliğinde 18 Ekim tarihinde gerçekleştirdik.

Tandoğan Rotary Kulübü GDB, Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi Çevre ve Şehircilik bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bahar Yenigül, Prof. Dr. Çiğdem Varol Özden, Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri Adana’nın önümüzdeki 50 yıllık şehir planlaması yapmak için şehrimize gelip çalışmalar yaptılar.

Adana ve Osmaniye Rotary külüplerinin ortak Intercity toplantısına misafir olan hocalarımız ve öğrenciler çalışmalarını paylaştı ve bizlere bilgi verdiler

SİBER ZORBALIK ve ÇEŞİTLİLİK, EŞİTLİK VE KAPSAYICILIK  FARKINDALIK EĞİTİMİ

Adana İbn-İ Sina Ortaokulu 8. sınıfta okuyan 100 öğrenciye Rotaract kulübümüzle birlikte yaptığımız ortak projede Uzman Psikolog Aylin Cucu Şangül ve Adana Barosuna kayıtlı Avukat Merve Eser tarafından iki farklı eğitim verildi. İlk eğitimde kulübümüz tarafından hazırlanan siber zorbalık videosunu izleyen öğrencilere siber zorbalık nedir ve dijital platformlarda zorbalık ile baş etmenin psikolojik ve hukuki yolları hakkında bilgi verildi. İkinci seansta eğitime katılan öğrenci ve öğretmenler kulübümüz tarafından çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda hazırlanan videoyu seyrettiler. Öğrencilere farklılıklara saygı duymanın, çeşitliliğin, kapsayıcılığın, empati yapmanın ve etik değerlerin bizleri nasıl zenginleştirdiği konusunda bilgi verildi ve farkındalık yaratıldı

ESAT TUĞBERK SPOR ŞENLİĞİ

Geleneksel olarak düzenlediğimiz 21. Esat Tuğberk spor şenlikleri 14-15 Ekim tarihlerinde geniş bir katılımla gerçekleşti. Pasta yarışmasından, tavla, dart, voleybol ve tenis gibi sportif faaliyetlere kadar türlü etkinlerin olduğu şenliğimize katılan Guvernörümüz Teoman Kaynar ve değerli Merve'ye, Guvernör yardımcılarımıza, tüm kulüp başkanlarına ve kulüp üyelerimize ve komite başkanımız İsmail Çetin'e teşekkür ediyoruz

İBN-İ SİNA İLKÖĞRETİM OKULUNA KÜTÜPHANE YAPIMI

“Kitap okumasaydım bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım”diyen Atamızın fikirlerini ve ışığını yaymak için Cumhuriyetimizin 100. yılında kütüphanesi olmayan İbn-i Sina İlköğretim okulunda yaptığımız kütüphanenin ve yenilediğimiz Atatürk büstünün açılışını yaptık.

Kütüphane açılışımıza Guvernörümüz Teoman Kaynar ve Merve, Füzyon ekibinden Mesut Koca, Guvernör yardımcımız Mutlu Doğru, Öğretmenler buluşuyor komite başkanı Sevil Koca, okul Müdürü İsmail Söğüt ve kulüp üyelerimiz katıldı.

Dünyaya umut olması dileğiyle...

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ


Dünya Kız Çocukları Günü, kız çocuklarının güçlenmesini ve eşit fırsatlara erişimini vurgular. Bu özel gün, onların potansiyellerini keşfetmeleri ve toplumda etkin roller üstlenmeleri için bir fırsattır. Biz de Çukurova Rotary Kulübü olarak Çukurova Rotaract Kulübü ile yaptığımız ortak projede Adana Tenis Dağ ve Su Sporları kulübünde (ATDSK) tenis antrenmanı yapan kız çocuklarına bir dizi eğitim verdik. Çukurova Rotaract Kulübü dönem başkanı Aylin Cucu Şangül tarafından sporculukta mental direnç ve davetimiz üzerine etkinliğimize katılan Adana İl Sağlık Müdürlüğü eğitimcisi Ebru Sözer sporcu sağlığı konusunda farkındalık eğitimi verdiler. Kız çocuklarının eğitim, sağlık ve güvenliklerini ön planda tutarak, dünyaya umut olmasını diliyoruz..

CUMHURİYET EVLERİ BURSİYERLERİ İLE ÖĞLE YEMEĞİ

Adana Çukurova Rotary Kulübünün “Rotary Toplum Birliği” olan ve Çukurova Üniversitesi Tıp fakültesinde okuyan öğrencilere burs sağlayan Cumhuriyet Evleri yararına gönüllü hanımların sponsorluğunda bir öğle yemeği düzenlendi. Bu yemeğe katılan kulübümüz Başkanı Ersin Şendoğan 11 Ekim “Dünya Kız Çocukları Günü”olması nedeniyle uygunluğu olup gelebilen bursiyer gençlerimize “Nutuk” kitabını hediye etti. Bursiyer kız öğrencilerin gününü kutlayarak geleceğin doktorlarının hepimizin gurur kaynağı olduklarını belirtti.

“ Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.” Mustafa Kemal Atatürk

ATATÜRK BÜSTÜ

Çukurova Rotary Kulübü olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında öncelikli hedefimiz, Atatürk'ün fikirlerini ve modern değerleri okullarımız aracılığıyla yayarak gençlerimizi çağdaş, bilinçli ve vatansever bireyler olarak yetiştirmektir. Bu bağlamda Adana'da İbn-i Sina İlkokulu ve İbn-i Sina Ortaokulu bahçesinde bulunan Atatürk büstünü yeniledik ve okul müdürüne teslim ettik. Tüm okulların Atamızın ışığı ile aydınlanması dileğiyle..

KİTAP BAĞIŞI

12. Toplum Liderleri Geliyor ve Ufuk Geliştirme Programımıza ( TLG) katılan ve şu anda Van’ın Gürpınar ilçesi Tutmaç ilkokulunda öğretmenlik yapan Doğan Payzın öğretmenimizin öğrencilerine okuma yazma setleri bağışında bulunduk

SİBER ZORBALIK FARKINDALIĞI İÇİN VİDEO PAYLAŞIMI

Yaygın teknoloji kullanımı maalesef özellikle gençlerin ve çocuklarımızın maruz kaldığı “Siber Zorbalık” kavramını hayatımıza soktu. Adana Çukurova Rotary Kulübü olarak, Çukurova Rotaract Kulübü ile birlikte ortak hazırladığımız projemizde; Çukurova Rotaract kulübü dönem başkanı Aylin Cucu ŞANGÜL ile “Siber zorbalık nedir, siber zorbalığa uğrayan çocuklarımıza nasıl yardımcı olabiliriz” konusunda bir video hazırladık. Ebeveynlere ve tüm izleyenlere farkındalık yaratacağına inandığımız videomuzu paylaşmak istiyoruz.

Dünyaya umut olması dileğiyle.

MERSİN KIYI TEMİZLİĞİ

Adana Çukurova Rotary kulübü olarak Çukurova Rotaract kulübümüzle aynı gün eş zamanlı kıyı temizliği gerçekleştirdik. Kulüp üyelerimiz, üye eşlerimiz ve çocuklarımız ile birlikte çok geniş bir katılımla biz Mersin Taşucu sahillerinde kıyı temizliği yaparken Rotaract kulübümüz aynı gün ve aynı saatlerde Adana Karataş sahillerinde kıyı temizliği yaptılar. Doğanın temiz tutulması ve korunması için farkındalık yaratacak bu etkinliğimizin dünyaya umut olmasını diliyoruz…..

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR VE ANNELERİ İÇİN YAZ KAMPI

Değerli Rotaryen Dostlarımız, Bu yıl 3.sü düzenlenen Adana- Karataş daki Özel Gereksinimli Çocuklar,Gençler ve Anneleri için Yaz Kampını tamamladık. Adana,Osmaniye,Kayseri ve Antakya’dan kampımıza katılan anne ve çocukların mutluluğu görülmeye değerdi.

Hayatlarında unutamayacakları bu 4 gün için başta aylardır birlikte çalıştığımız Proje Paydaşlarımız Biz De Varız Destekleme Derneği’ne, Çukurova Belediyesine,Karataş Belediyesine, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne, Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Adana İl Müdürlüğüne, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, Karataş Kadın Gelişim, Üretim ve İşletme Kooperatifine, Karataş Derin Deniz Otel’e, Çukurova Rotaract Kulübüne ,Metropol Gazetesine, kampta annelere eğitim veren Klinik Psikolog ve Uzman Psikologlara, Kampta anne ve çocuklara sponsor olarak projemize ortak olan Kayseri, Taşköprü, Adana, Seyhan,Tepebağ, 5 Ocak ve Diyarbakır Rotary kulüplerine, Üyemiz Rtn.Müslüm Doğru’ya, 2440. Bölge Etkinlik ve projeler Guv.Yardımcısı Kemal Nas’a, kulübümüzün bu proje için geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirmiş olduğumuz koromuzun konserine katkı veren tüm üye ve eşlerimize ve tabii ki bu projenin gerçekleşmesinindeki büyük pay sahibi ,4 gün boyunca kampta bulunarak emek veren geçmiş dönem başkanımız Tayfun Sevimli’ye en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Gala Gecemize katılarak şeref veren Milletvekilimiz Sn Müzeyyen Şevkin’e, Çukurova Belediye Başkanımız Sn Soner Çetin’e, Karataş Belediye Başkanımız Sn Necip Topuz ve Gelecek Dönem Guvernörümüz Sevgili Kerem Muradi’ye bilhassa teşekkürü borç biliriz

TEMEL EĞİTİM VE OKURYAZARLIK AYI

  "ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ "


“Temel Eğitim ve Okuryazarlık” ayı kapsamında; öğrencilerin akademik ve duygusal süreçlerini olumsuz etkileyen bir durum olan özgül öğrenme güçlüğü konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığımız videoyu paylaşmak istiyoruz.

Tüm öğrencilere ve velilere sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı olmasını diliyoruz.

Dünyaya Umut Olması dileğiyle…

KÜRESEL BAĞIŞ PROJESİ

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ BALCALI HASTANESİNE AMBULANS TESLİMİ

3620. Bölge Güney Kore Rotarynin destekleri ve Geçen dönem Guvernörümüz Emre Öztürk’ün ve Vakıf Ana Komite Başkanımız ve 2015-16 Dönem Guvernörü Canan Ersöz’ün destek ve katkılarıyla geçen dönem başlatılan Küresel Bağış proje kapsamında temin ettiğimiz Ambulansı bugün Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesine Dönem Guvernörümüz Teoman Kaynar, eşi Merve ve kızları Uğur’un da katıldığı sade bir törenle teslim ettik. Törende Başhekimin “Ambulans tam istediğimiz zamanda geldi . Rotary’e ne kadar teşekkür etsek azdır” sözleri mutluluğumuzu bir kat daha artırdı.

Törende Guvernör yardımcıları Tuncay Coşkun ve Aycan Aktürk ,Taşköprü Rotary Kulübü Başkanı Aslı Selim Arıemre , 5 Ocak Rotary Başkanı Can Okumuş, Gençlik Değişim Ana Komite Başkanı Prof.Kemal Atilla , Serviks Kanseri ve HPV aşısı farkındalık Komite Başkanı Prof. Cüneyt Evrüke, geçen dönem projeyi başlatan kulübümüz 2022-23 Başkanı Tayfun Sevimli , Külübümüz üye eşi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof.Neslihan Seyrek, 5 Ocak Rotary geçen dönem Başkanı Cevahir Can ve Balcalı Hastanesi Başhekimi ve yardımcıları hazır bulundu

ÇANAKKALE YÜZME YARIŞLARI

Cumhuriyetimizin 100. yılında, Çanakkale Rotary Kulübü tarafından 36.'sı düzenlenen, Çanakkale Yüzme Yarışlarına, kulübümüzü temsilen profesyonel kanal yüzücüsü Murat Öz katıldı. Bu anlamlı yarışmada Adana Çukurova Rotary Kulübü olarak varlık göstermenin gururunu yaşadık.

ORMAN YANGINLARINA FARKINDALIK YARATMAK İÇİN VİDEO PAYLAŞIMI

Doğal ekosistem için ciddi tehlike içeren bir doğal afet olan orman yangınları yaz aylarında Türkiye ve dünya gündeminde geniş yer tutmaktadır. Çanakkale’de oluşan ve hepimizi derinden etkileyen orman yangınlarına dikkat çekmek ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla yaptığımız videoyu sizinle paylaşmak istiyoruz.

ÇEŞİTLİLİK EŞİTLİK VE KAPSAYICILIK

Barışın sağlanması ve anlaşmazlıkların çözümü daha adil, hoşgörülü ve sürdürülebilir bir dünya inşa etmektir. Bunun gerçekleşebilmesi için hayatımızın her alanında çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık ilkelerinin uygulanması gereklidir ve çok önemlidir. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık kavramlarına toplumda farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığımız bu videoyu barışın sağlanacağı ve anlaşmazlıkların çözüleceği bir dünyada umut olması dileğiyle sizinle paylaşıyoruz

ADANA ODA MÜZİĞİ FESTİVALİ

Geçen yıl birincisi yapılan Adana Oda Müziği Festivalinin bu yıl İkincisinin gerçekleştirilebilmesi için (2. Adana Oda Müziği Festivali) Adana ve Osmaniye’de faaliyet gösteren 9 Rotary Kulübü tarafından Festivalin desteklenmesi kararı alındı ve Festival Düzenleme Komitesi ile temas kuruldu. Rotary Kulüpleri tarafından verilen destek karşılığı festival kapsamında gerçekleştirilecek 4 konsere ait toplam 450 adet biletin 250’si ile daha önce herhangi bir konsere gitmemiş ve konserlerin akışını engellemeyecek durumda olan erişkin, çocuk, engelli ve özel gereksinimli erişkin ve çocukların konserlere dinleyici olarak katılımının sağlanması ve geri kalan 200 biletin de Festivalin Adana’da tanınırlığının arttırılması amacıyla davetiye olarak dağıtılması veya satılarak gelir elde edilmesi

ROFİFE KENT JÜRİSİ

Rotary Kısa Film Festivali "ROFİFE" demokratik yapısıyla 14 yıldır Türkiye'nin en katılımcı film festivalidir. ROFİFE'ye katkı sağlamak üzere Adana Rotary, Çukurova Rotary ve Güney Rotary Kulüpleri olarak kent jürimizi kurmuş bulunuyoruz. 

KISA DÖNEM YAZ KAMPI

Kısa dönem yaz kampımızın kapanış yemeği ve sertifika töreni yapıldı.

Pazar günü çocuklarımızı uğurluyoruz

EAST MED FUN AND CULTURE CAMP

Kısa dönem gençlik programı çerçevesinde Avrupa'nın 10 farklı ülkesinden 15-17 yaş aralığında 19 öğrenciyi 10-23 Temmuz tarihlerinde iki hafta boyunca misafir ettik. Projeyi kulübümüzle beraber Adana, Seyhan ve Güney Rotary kulüpleri ile ortak gerçekleştirdik.

ENGELSİZ DİŞLER NEŞELİ GÜLÜŞLER (ZİÇEV)

ZİÇEV bünyesinde yaşları 4 ila 35 arasında değişen engelli bireylere diş taraması yapıldı ve ağız hijyeni konusunda eğitim verildi. Ortodontis doktor Eylül Günüşen gönüllü olarak katkı sağladı.

Bu projemizi ZİÇEV’e 250 adet diş hijyen seti ve kurum personeli ve zihinsel engelli bireyler için 250 adet kapri pantolon bağışı ile sürdürdük.


KIRSALDA YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇİN YAZ KAMPI

Keleynak Havacılık ve İzcilik kulübü ile birlikte 24-29 Temmuz tarihleri arasında Adana'da Abdioğlu köyündeki çocuklar için yaz kampı düzenlendi. Çeşitli etkinliklerin yer aldığı kampımızda öğrenciler hem eğlenip hem de öğrenme fırsatı yakaladılar.

YENİ ÜYE KABULÜ

17 Temmuz 2023 tarihinde kulübümüze yeni bir üye alarak daha da güçlenip büyüdük. Yeni üyemiz Mehmet Tarık Narcı'nın rozetini Guvarnör yardımcımız Mutlu Doğru taktı. Avukatlık mesleğini yürüten M. Tarık Narcı evli ve iki çocuk babasıdır.

KALP SAĞLIĞI İÇİN FARKINDALIK PROJESİ

Kardiyoloji alanında mesleğini sürdüren Uzm. Dr. İlkut ÖZER, mevsim normallerinin çok üzerinde geçen yaz aylarında kalp sağlığının önemine dikkat çeken toplumda farkındalık yaratan bir video paylaştı.

İKİZ KULÜP ANLAŞMASI

Dünyaya umut olma hedefimize sınırların dışına çıkarak ulaşma yolunda bir adım daha attık. 2452. bölge Rotary Club of Kyrenia Cosmopolitan ile ikiz kulüp protokolünü imzaladık. Girne'de gerçekleşen imza töreninden sonra RC of Kyrenia Cosmopolitan'ın ev sahipliğinde Girne amfi tiyatroda düzenlenen Winds of Rotary çok sesli senfoni konserine katıldık.

ANITKABİR ZİYARETİ

Cumhuriyteimizin kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk'ü ebedi istirahatgahında ziyaret ettik ve ona bir kez daha bağlılığımızı haykırarak onun aydınlattığı yolda kararlı bir şekilde yürüyerek Cumhuriyet'imizin ilelebet payidar kalması için var gücümüzle çalışacağımıza ve bu sözümüzü gelecek nesillere de aktaracağımıza dair söz verdik. 

100. YIL ANIT PROJESİ MADALYON

Başkanlar tanışma toplantısında Guvernörümüz Teoman Kaynar tarafından görevlendirilerek geliri 100.Yıl Anıt Projesinde kullanılmak üzere gümüş ve altın renkli madalyonları ürettirdik ; reklam ve satışını üstlendik ve tüm 2430. Bölge Kulüplerine ve 2420 ve 2440 Bölge Kulüplerine satışa çıkardık. 2430 Bölge Projesi olarak İskenderunda Anıt Park yapılacak. İskenderun'da gerçekleşecek bu projede Çukurova Rotary Kulübü 2430. Bölge ile beraber ana paydaşlardan biridir.