BAŞKANIN MESAJI

Değerli Rotaryen Dostlarım,

Eylül ayı hepimizin bildiği gibi Rotary “Temel Eğitim ve Okuryazarlık” ayıdır. Biz de “Dünyaya Umut Ol” temasıyla çıktığımız bu yolculukta hem de Cumhuriyetimizin 100. yılında en temel odak noktalarımızdan birisi olarak temel eğitim ve okuryazarlığı aldık. Eylül ayında ilk olarak çok sık karşılaşılan ve öğrencilerin akademik ve duygusal süreçlerini olumsuz etkileyen bir durum olan “Özgül Öğrenme Güçlüğü” konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Melike Türkdoğan Saygılı ile bir video hazırladık ve sosyal medyada yayınladık.

Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz en değerli projelerden birisi de 4-7 Eylül tarihlerinde Adana-Karataş’ta bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Özel Gereksinimli Çocuklar, Gençler ve Anneleri için Yaz Kampı” oldu.  4 gün süren 20 anne- 20 çocuğun katıldığı kampımıza Adana, Osmaniye, Kayseri ve Antakya’dan katılan çocukların ve annelerinin mutlulukları görülmeye değerdi. Proje paydaşlarımız Biz de Varız Destekleme Derneği, Çukurova Belediyesi, Karataş Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Adana İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Karataş Kadın, Üretim Gelişim ve İşletme Kooperatifi gibi bir çok kurum ile dört ay süren bir hazırlık çalışmasından sonra gerçekleşen kampımızın gala gecesi, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, kulüp başkanlarımız gibi çok geniş bir katılımla yapıldı.

17 Eylül günü Rotaract kulübümüz ile ortak bir proje gerçekleştirdik. Eş zamanlı olarak biz Mersin Taşucu sahilinde kıyı temizliği yaparken, Rotaract kulübümüz aynı gün ve saatte Adana Karataş sahilinde kıyı temizliği yaptılar. Üyelerimiz, eşlerimiz ve çocuklarımızın olduğu çok geniş bir katılımla gerçekleştirdiğimiz etkinlikle doğanın korunması ve konusunda farkındalık yarattık.

Kulübümüzün 1610. dönemimizin 5. toplantısını eşli olarak gerçekleştirdik ve konuk konuşmacımız Diyetisyen Selva Oturakçıibogil tarafından “Evde, İşte, Sporda Sağlıklı Beslenme” konulu sunumu izledik.

Rotaract kulübümüzün dönem başkanı Aylin Cucu Şangül ile gerçekleştirdiğimiz bir diğer proje yaygın teknoloji kullanımı neticesinde özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın maruz kaldığı “siber zorbalık” konusunda farkındalık yaratmak oldu. Aylin başkan ile çektiğimiz videoyu sosyal medyada yayınlayarak ebeveynlere ve gençlere siber zorbalık nedir ve siber zorbalığa uğrayan çocuklarımıza nasıl yardım edebiliriz konularında farkındalık yarattık.

Adana Rotary Kulübü ile birlikte yaptığımız ortak projemiz “2. Adana Oda Müziği Festivali”nin açılış konseri 27 Eylül günü gerçekleşti. Üç gün süren festival renkli görüntüler ve yüksek bir izleyici sayısı ile başarılı bir şekilde tamamlandı.

TLG öğrencimiz olan ve şu anda Van’ın Gürpınar İlçesi Tutmaç İlkokulunda öğretmenlik yapan Doğan Payzın bize ulaşarak öğrencilerinin ders kitabı ihtiyacı olduğunu bildirince hemen Doğan öğretmenimizin ve öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşıladık.

Dünyaya umut olma yolculuğumuzda gösterdiğiniz destek için her birinize ayrı ayrı çok teşekkür deriz.

Daha yapacak çok işimiz, gerçekleştirecek birçok yeni hedeflerimiz var….

Sevgiyle kalın…


M. Ersin ŞENDOĞAN

2023-24 Dönem Başkanı